neděle 24. února 2013

Návod na kabátek pro miminko

Autorka: Joy Janotti, originál návodu v angličtině ke stažení na ravelry.com: zde.

Baby cardigan

Materiál:
100 g příze
jehlice velikost US 5 a 7 (3,75 mm a 4,5 mm) rovné nebo kruhové
nůžky, tupá vyšívací jehla, značkovače, spony na odložená oka (značkovače i spony lze nahradit kouskem příze v kontrastní barvě - pozn. překlad.), 5 knoflíků, jehla a niť

Zkušební vzorek:
17 ok a 22 řad = 10x10 cm

Velikost:
6 měsíců (12 měsíců)

Poznámka:
Svetr se plete v jednom kuse shora dolů na dvou jehlicích v raglánovém stylu. Knoflíková léga je pletena v hráškovém vzoru, tělo svetru je pleteno lícovým žerzejem, límec a okraje rukávů a svetru jsou pleteny patentovým vzorem. Změny v návodu pro větší velikost jsou uvedeny v závorkách.

NÁVOD
Začátek vzoru je stejný pro obě velikosti.
Límec:
Nahoďte 47 ok na menší jehlice.
Řada 1: (líc) 5 ok hráškovým vzorem, umístěte značku, *1 hladce, 1 obrace* dokud nezbývá 6 ok, 1 hladce, umístěte značku, 5 ok hráškovým vzorem
Řada 2: 5 ok hráškovým vzorem, přeskočit značku, *1 obrace, 1 hladce* dokud nezbývá 6 ok, 1 obrace, přeskočit značku, 5 ok hráškovým vzorem
Řada 3: opakovat řadu 1
Řada 4: opakovat řadu 2
Řada 5: (první knoflíková dírka)
Pro chlapečka je knoflíková dírka nalevo: 2 oka hráškovým vzorem, nahodit 1 oko, splést 2 oka, 1 hráškovým vzorem, pokračovat do konce řady jako v řadě 1
Pro holčičku je knoflíková dírka napravo: plete se jako řada 1 až k posledním 5 okům, 2 oka hráškovým vzorem, nahodit oko, splést 2 oka, 1 oko hráškovým vzorem
Řada 6: opakovat řadu 2
Řada 7: opakovat řadu 1

Raglánová přidávání:
Nyní přepleťte na větší jehlice.
Řada 1: (rub) 5 ok hráškovým vzorem, přeskočit značku, 6 ok obrace (levá přední část), umístěte značku, 4 oka obrace (levý rukáv), umístěte značku, 17 ok obrace (záda), umístěte značku, 4 oka obrace (pravý rukáv), umístěte značku, 6 ok obrace (pravá přední část), přeskočte značku, 5 ok hráškovým vzorem
Řada 2: 5 ok hráškovým vzorem, přeskočte značku,
*hladce až po 1 oko před značkou, přidejte 1 oko (upletením smyčky mezi oky), 1 oko hladce, přeskočit značku, 1 oko hladce, přidejte 1 oko (upletením smyčky mezi oky)*
opakovat instrukce mezi * až k poslední značce pro přidávání, hladce k poslední značce, přeskočit značku, 5 ok hráškovým vzorem. (přidáno 8 ok celkem- pozn. překl.)
Řada 3: 5 ok hráškovým vzorem, obrace až po posledních 5 ok, 5 ok hráškovým vzorem
Opakujte řady 2 a 3 dokud přední díly nemají 20 (21) ok, rukávy mají 32 (34) ok a záda mají 45 (47) ok. ZÁROVEŇ vypleťte knoflíkovou dírku v hráškovém vzoru každých 5,5 (6) cm.

Dělící řada:
(líc) 5 ok hráškovým vzorem, 20 (21) ok hladce, odstraňte značku a umístěte všechna právě upletená oka pro levý přední díl na držák oček nebo kousek příze.
32 (34) ok hladce, odstraňte značku a umístěte všechna oka pro levý rukáv na další držák nebo kousek příze
45 (47) ok hladce, odstraňte značku a umístěte všechna oka pro záda na další držák nebo kousek příze
32 (34) ok hladce, odstraňte značku. Nechte oka pro pravý rukáv na jehlici! Umístěte oka pro pravý přední díl (nepletená) na držák nebo kousek příze.

Pravý rukáv:
Pleťte rukáv lícovým žerzej. Přidejte 1 oko na začátku řady 1 a 2.
Začněte počítat řady včetně dělící řady. Ujměte 2 oka v řadách 8, 16 a 24, vždy jedno na začátku a jedno na konci řady. (Pro větší velikost ujměte 2 oka také v řadě 26.)
Pokračujte lícovým žerzejem doku rukáv neměří 12,5 (14) cm od dělící řady.
Nyní přepleťte na menší jehlice.
Pleťte patentem *1 hladce, 1 obrace* 6 řad.
Uzavřete ve vzoru a nechte konec příze dlouhý asi 30 cm.

Levý rukáv:
Přemístěte oka pro levý rukáv zpět na větší jehlici.
Začněte rubovou řadou a postupujte stejně jako u pravého rukávu.

Tělo:
Přemístěte oka pro pravý přední díl na větší jehlici.
Pokračujte v lícové řadě ve vzoru.
Otočte práci a pokračujte rubovou řadou pravý přední díl.
Přemístěte oka pro zadní díl zpět na jehlici a upleťte je.
Přemístěte oka pro levý přední díl zpět na jehlici a upleťte je.
Pokračujte v pletení lícovým žerzejem (+ okraje hráškovým vzorem).
Pokračujte v přidávání knoflíkových dírek v hráškovém vzoru každých 5,5 (6) cm.
Po čtvrté knoflíkové dírce pokračujte ještě 5 (5,5) cm.
Začněte v lícové řadě, přepleťte na menší jehlice, upleťte 2 řady patentovým vzorem 1 hladce, 1 obrace, zachovejte 5 krajních ok hráškovým vzorem.
V 3. řadě patentu vypleťte poslední knoflíkovou dírku.
Upleťte 4 až 5 dalších řad patentem a uzavřete ve vzoru.

Dokončení:
Sešijte rukávy. Zatáhněte všechny volné konce. Natvarujte.


Poznámky překladatelky:
Toto je nejjednodušší návod, podle kterého jsem pletla první raglánový svetřík v životě, a myslím, že jej zvládne i zkušenější začátečnice. Pokud se vám zdá moc složitý, vězte, že není, začněte plést a jednotlivé kroky jak k nim přijdete budou jasnější. Výhodou je, že se neplete nic dokola a přitom je svetřík téměř bezešvý. Zkušenější pletařka může uplést rukávy na ponožkových jehlicích a má svetřík zcela bezešvý. :-) Možnosti úprav vzoru jsou velké.

Hráškový vzor je jeden z možných vzorů pro knoflíkovou légu, dá se nahradit např. vroubkovým vzorem (hladce líc i rub).
.
Hráškový vzor (seed stitch) pleteme: *1 oko hladce, 1 obrace* na lícové straně a opačně než se jeví na rubové straně, tj. oka jevící se jako hladce pleteme obrace, oka jevící se jako obrace pleteme hladce. Takto obráceně než se jeví pleteme pak každou následující řadu.

Umísťování značek: Dají se koupit malá plastová kolečka, která navlečete na jehlice v příslušných místech. Mně osobně ale přijdou zbytečné, dají se jednoduše nahradit očkem z příze kontrastní barvy - výborný způsob jak využít různé zbytky a odstřižky. :-)

Umísťování volných ok na držáky: Opět lze koupit plastové držáky (vypadají jako velký zavírací špendlík), ale lze je nahradit kouskem příze v kontrastní barvě. Příze se navleče do vyšívací jehly a oka z jehlice pomocí jehly se umístí na přízi. Aby neutekla, je dobré svázat oba konce mašličkou. :-) Zpět se navlečou na jehlici i s pomocnou přízí, která se vytáhne až jsou oka na jehlici.

Můj modrý kabátek pro novorozeně pletený podle tohoto návodu.

Mé úpravy pro menší velikost: 

 • jemnější příze a menší jehlice
 • o jedno raglánové přidávání méně.
 • knoflíkové dírky každých 5 cm

4 komentáře:

 1. ahoj petro, velmi krasny svetrik! Nikdy by som neverila, ze bude tak krasne a rychlo upleteny. Dakujem za preklad. Bohuzial, na vacsie velkosti rozmer nesedi, plietla som velkost pre rocne miminko, ale mojej 8mesacnej dcere je uz tesny:( Nasla som to potom aj na Raverly, ze pre vacsie velkosti to nesedi. Tak hadam to niekomu darujem a skusim znovu. Kazdopadne dakujem!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Krásně upletený i popsaný svetřík, moc děkuji, jsem již babička a téměř vše z pletení jsem zapomněla. Takže veliké díky ♥

  OdpovědětVymazat
 3. Dobry den, muzu se zeptat z jake prize jste pletla? Svetrik je krasny!!

  OdpovědětVymazat
 4. Dobry den, muzu se zeptat z jake prize jste pletla? Svetrik je krasny!!

  OdpovědětVymazat