pátek 3. října 2014

Barvení vlny

Jednou ráno jsem se probudila a rozhodla se, že si sama nabarvím vlnu. No vážně. :-) (Ještě vážněji, moc se mi líbí dlouhé gradienty a ombré, to co si představuji jsem snadno dostupné nenašla, tak se chci k tomu propracovat a sama si takovou vlnu jednou nabarvit.)

Samozřejmě jsem o barvení nevěděla nic a zeptat se neměla koho, ale naštěstí žijeme v době rychle dostupných informací a s pomocí googlu a pinterestu jsem se vcelku rychle dopídila jak na to.

Zde jsou odkazy, které jsem si k barvení uložila, něco česky, něco anglicky.
Follow Petra's board Barvení vlny // Wool dyeing on Pinterest.
Z tohoto celý tento popis vychází, inspirovala jsem se více návody a sloučila je pro své potřeby.

Barvit se dá barvami na vlnu, jsou ale drahé a toxické, což je pro mě momentálně nepřijatelné, mám v kuchyni ročního pomocníka. Dále se dá barvit přírodními barvami, většinou rostlinami, ale špatně se shání a mořidla k fixování barvy jsou také vysoce toxická. Takže čím se budu zabývat je pouze barvení potravinářskými barvami.

Výhody potravinářských barev jsou kromě ceny také dostupnost, sehnala jsem v místní drogerii Teta, ale viděla jsem je i v Tescu mezi pudinky, prášky do pečiva a spol. Jako mořidlo se použije obyčejný ocet, takže žádný jed. Dále lze použít běžné kuchyňské náčiní, neni třeba pořizovat žádnou barvíci výbavičku, vše už nejspíš máte doma. Po použití umyjete s nádobím a hotovo.

Jediné omezení potravinářských barev je, že chytnou pouze na vlákna živočišného původu, tedy vlnu, alpaku, hedvábí a podobné, akryl ani bavlnu s nimi neobarvíte, dejte si proto pozor na výběr materiálu k barvení. 

Pro experimentování můžete klidně použít i nějaké světlé klubko pravé vlny, které už doma máte, není potřeba honem shánět režnou vlnu. Já si ji tedy koupila, Merino české výroby z www.zlaticko.cz, ale určitě zkusím obarvit i přírodní klubko Limy od Dropsu co tu mám. :-)

Na co je potřeba si dát pozor při barvení vlny?

Vlna bez úpravy superwash, jako je ta "na vlňáčky" co jsem koupila já, je velmi náchylná na prudké střídání teplot a při neopatrném zacházení zplstí. To znamená, že se srazí, vlákna se spojí a bude zcela nepoužitelná, možná jen jako drahá výplň do hraček. Proto je potřeba vlnu zahřívat a chladit velmi pomalu, nekroutit, nedrhnout a když bude horká, tak s ní nejlépe vůbec nehýbat. Na to je potřeba stále myslet a žádný z dlouhých čekacích kroků neuspěchat.

Ale teď už tedy jak na to.

Příprava přadena


Klubko tak jak jsem ho koupila nabarvit nepůjde, je potřeba ho nejprve přemotat do přadena. Existují na to různé vychytávky průmyslové i domácí výroby, ale nic z toho nepotřebujeme. Stačí kus nábytku, krabice nebo i předloktí. Čím delší přadeno, tím delší opakování vzoru. Na lokti chci zkusit přadeno na ponožkovou přízi, na tyto cvičná jsem použila opěradla židlí, dvě aby bylo trochu delší.

Konce se svážou k sobě a na několika místech se skrz přadeno provleče nitka, já použila kus bílé bavlněné příze, pozor na barevné příze ať nepustí, a příliš neutahovat, ať nevznikne batika. Tento krok je důležitý pro pozdější rozmotání přadena, ať se z něj nestane jeden velký chumáč vlny.


Takto připravené přadeno je nachystané k barvení.

Před samotným barvením se přadeno namočí ve vlažné octové vodě, aby se otevřela vlákna pro přijetí barvy. Základní formule je dvě lžíce octa na litr vody. Já dala do hrnce litr a půl vlažné vody, tři lžíce octa a na 100 gramové přadeno to bylo více než dostačující.

V různých návodech je uvedena různá doba jak dlouho nechat vlnu namočenou. Někde píší, že stačí půl hodiny, jinde alespoň dvě a jinde klidně nechat přes noc. Já nechala jedno přes noc a druhé zhruba ty dvě hodinky.

Po namáčení opatrně slijeme vodu, vymačkáme ji z přadena (nedrhnout, nekroutit) a můžeme přejít k barvení.

Samotné barvení může probíhat mnoha způsoby, základní princip je dostat do vlny barvu a s pomocí octa a vysoké teploty ji tam ustálit.

Příprava barev


Potravinářské barvy se rozmíchají ve vodě. Jeden sáček by měl stačit k obarvení 100 gramů vlny. Barvy je možné míchat a kombinovat. Pro začátek zkuste nekombinovat více než 2-3 barvy, a pokud možno barvy "sousedící" ve spektru, když se slijí, nebude to barevný průšvih. Jeden sáček rozmícháme v 0,5 - 1 litru vody a přidáme lžíci octa. Méně vody znamená sytější barvu. Barevné odstíny si můžeme různě namíchat a doladit, já dala modrou a k ní kapku fialové a druhou barvu zelenou, zjemněnou trochou modré, na přechod jsem použila čistou modrou. Na odzkoušení odstínu vezměte papírový kuchyňský ubrousek a namočte do barvy, pokud se vám odstín nezdá, teď je správná chvíle ho doladit.

Barvení v hrnci


Já barvila v pomalém hrnci, ale dá se barvit i v obyčejném hrnci na plotně, jen je třeba hlídat teplotu a vlnu udržovat těsně pod bodem varu, ne ji nechat na plno bublat. 

Vlnu poskládejte do hrnce a přelijeme vlažnou vodou. Když ji zatočíte "do šneka", vzniknou krátké často se střídající úseky barev. Druhá možnost je poskládat "na hada", pak se dají udělat delší barevné úseky. Pokud budete barvit jen jednou barvou, tak je to jedno. :-)

Nalévání barev do hrnce je trochu alchymie, lze je dát předem nebo lít až na vlnu. Důležité je, aby barvy bylo dostatek na obarvení všech vrstev, ale zase ne tolik, aby se barvy na dně slily v jeden tmavý odstín. Můžete barvu jemně šťouchat směrem dovnitř prstem v gumové rukavici nebo nějakým kuchyňským nástrojem. Zkoušejte a uvidíte. :-) Já jsem opatrně nalívala lžící od kraje směrem doprostřed, z každé strany jednu barvu, doprostřed modrou. Vlnu pomalu přivedeme k varu. Pozor! Horkou vlnu, pokud není superwash, tak nemíchat ani nijak nenamáhat, zplstí!

Takto na mírném ohni, těsně pod bodem varu, necháme vlnu asi 30 minut a pak vypneme. V pomalém hrnci dáme na nejvyšší stupeň a 2-3 hodiny necháme být, nic s tím není potřeba dělat. Potravinářská barva se "spotřebuje" a zůstane nám v hrnci kolem vlny jen voda, podle množství barvy možná lehce zbarvená. Po vypnutí necháme na vzduchu zchládnout. Nemícháme, nepřemisťujeme, necháme být a čekáme až bude lázeň pokojové teploty. To zabere pár hodin.

Po schládnutí vodu slijeme a vlnu vypereme ve vlažné vodě. Já si napustila trochu vody do kuchyňského dřezu. Pozor na střídání teplot, lázeň nesmí být horká, ani studená. Vlnu jen opatrně promačkáváme prsty, nekroutíme ani jinak nenamáháme. Lázeň opakujeme dokud není voda čistá, mně to vyšlo asi třikrát až čtyřikrát.Podle některých návodů je třeba do posledního máchání přidat ještě ocet, tak jsem dala přadena do hrnce stejně jako na začátku a hodinu je tam nechala.

Hotovo. :-)

Barvení v mikrovlnce


Příprava přadene a barev je stejná jako pro barvení v hrnci. Pro barvení v mikrovlnce potřebujeme potravinářskou fólii a misku vhodnou do mikrovlnky (mně na jedno přadeno stačil hluboký talíř).

Potravinářskou fólii rozprostřeme na lince nebo stole, kdekoliv je dost místa. Místo je dobré napřed mírně navlhčit, fólie tak drží na místě. Na fólii položíme přadeno a políváme barvami. Zase tak, aby se barva dostala všude, ale zase netekla mimo. Pracujte pomalu, uvidíte jak barva pracuje a natahuje se vlhkými vlákny dál než ji nalijete.Jakmile je přadeno nabarvené, utěsníme fólii, smotáme do šneka a dáme do misky.Misku dáme do mikrovlnky a 3 minuty vaříme na plný výkon. Necháme chvilku odpočinout, otočíme (opatrně, je to opravdu horké) a ještě jednou dáme do mikrovlnky na 2 minuty.

Vytáhneme a na vzduchu necháme úplně zchládnout. Zase to bude nějakou dobu trvat, pár hodin. Až je celé přadeno pokojové teploty, tak fólii opatrně sundáme (pozor na přestřižení vláken) a vypereme stejně jako u barvení v hrnci.

Sušení


Po posledním máchání a vymačkání vody zamotáme vlnu do starého froté ručníku, aby nasál přebytečnou vodu a urychlil sušení, i tak to alespoň jeden den potrvá. Nesušte v sušičce ani na přímém slunci. 

Závěrem

Nebojte se a zkuste to. Nic horšího než trocha nepořádku, nebo škaredě obarvená a zplstěná vlna se nemůže stát. Je to jednodušší než to vypadá a je to ZÁBAVA. :-)

3 komentáře:

  1. Dobrý den, díky za návod. Mám pár dotazů, chtěl bych nabarvit na sytou hnědou nebo hnědo-zelenou barvu bílou vlněnou deku 220x180cm (1,7kg), ze které si chci potom ušít anorak (kabát navlékaný přes hlavu). Mám tedy koupit 17 pytlíčků barvy a sehnat co největší hrnec? Obarví se všude stejně jako přadena? Díky moc za odpovědi. L. Mašek

    OdpovědětVymazat
  2. Gratulujem k peknemu clanku... 👍👍som tiez blazon do strikovania a podobnych kratochvil... rucne farbnu vlnu objednavam cez net u znaciek, ktore sa na to specializuju, kym to ide z EU, je to ok, ale z USA alebo Pakistanu je to uz problem... 🙊🙈 tak ma napadlo, ze skusim sama... vzhladom na moje povahove vladtnosti je mikrovlnka idealna volba... stopro odskusam. 👍👍

    OdpovědětVymazat
  3. Mě se povedlo nabarvit i klubko, polovinu jsem ho namočila do Duhy. Dlouho to schlo, ale byl z toho pěkný skvrnitý úplet.

    OdpovědětVymazat