pátek 30. prosince 2016

Zapošívání volných konců v pletenině


Nedílnou součástí pletení je taky práce s jehlou a nití. Není to má oblíbená část, ale rozhodně je nutná a už mi tolik nevadí jako dříve, našla jsem si svůj systém a zvykla si na tyto dokončovací práce. U každého projektu je potřeba zapošít minimálně začátek a konec. Dosti často je těch konců mnohem více. Konce zapošívám i při napojování nových klubíček a rozvazuji nebo odstřihuji i uzlíky, které už v klubíčku byly, mám nemilou zkušenost s jejich rozvázáním po vyprání.

Zde je krátký foto tutoriál mého způsobu zapošívání konců. Nevím už jestli jsem ho někde vyčetla, spíš jsem na něj přišla tak nějak intuitivně a metodou pokus omyl. Určitě to není můj vynález, stejné řešení nepochybně napadlo i spoustu dalších pletařek. 

Takže každý volný konec příze nechávám volně viset v rubové straně a stejně tak vedle něj visí i začátek nového klubka.
volně visící konec a začátek dalšího klubka v rubové straně
Tyto dva volné konce je možné jen překřížit a zapošít, podle úrovně vaší paranoii lze také udělat jednoduchý nebo dvojitý uzlík. Nyní můžeme vzít do ruky jehlu.

Mám na zapošívání dvě metody, podle typu ok. Oba tyto způsoby se mi osvědčily jako v líci neviditelné. 

______________________________________________

Metoda 1

Pokud se oka jeví hladce (v lícu jsou to oka obrace), tak provlékám pod nitkami ok vertikálně nahoru nebo dolů.
zde začínám jednoduchým uzlíkem a provlékám vertikálně nahoru, jedno očko za druhým

po provlečení projedu vedlejší očka v protisměru stejným způsobem

a opět záleží na stupni paranoii, zde provlékám ještě po třetí, zase vedle předchozího, ale pokud je konec krátký a příze neklouzavá, bohatě stačí tam a zpět

nakonec  pleteninu promnu v ruce, aby se zapošitý konec  srovnal, a odstřihnu zbytek, ponechám asi 2-3 cm, které odstřihnu až po vyprání nebo nablokování
Druhý konec zapošívám v protisměru, takže v tom případě bych začala směrem dolů.

______________________________________________

Metoda 2

Obdobně postupuji i pokud mám v rubu oka obrace, zase lze oba volné konce jen překřížit, nebo udělat jednoduchý nebo dvojitý uzlík. Obrace očka pak nabírám šikmo.
šikmo podebrané očka obrace

po protáhnutí se opět otočím a naberu vedlejší očka v protisměru

a ještě jednou se otočím a naberu vedlejší očka v protisměru

volný konec odstřihnu 2-3 cm od pleteniny a na finále odstřihnu až po vyprání nebo nablokování
Druhý konec obrace zase zapošívám v protisměru od uzlíku, nebo alespoň o 90 stupňů, jak mi to vychází, jen nikdy nezačínám oba konce stejným směrem.


______________________________________________


Doufám, že se mi podařilo tutoriál zpracovat srozumitelně a že bude k užitku. :)4 komentáře:

  1. Já doteď nová klubíčka navazovala uzlíkem, protože jsem si říkala, že se přece nebudu dělat se zapošíváním, když mi tam stejně zůstávají uzlíky, co už jsou v klubíčku... takže "díky", že jsi napsala, že vystříháváš uzlíky, teď mi to moje puntíčkářství taky nedá:-D

    OdpovědětVymazat
  2. A ještě dodám, že zapošívám podobně jako ty, ale jakoby skrz vlákno, ne skrz očko. Mám pocit, že se to pak jakoby zaplstí a drží.

    OdpovědětVymazat
  3. Děkuji, doteď jsem zapošívala jinak, ale rozhodně u některých věcí je tato metoda vynikající - už vyzkoušeno na pleteném pouzdře na hudební nástroj.

    OdpovědětVymazat